#

93 Harbi ’Aziziye’ ismiyle beyaz perdeye taşınıyor

 

Tarihte ’93 Harbi’ olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında yaşananlar ‘Aziziye’ ismiyle beyaz perdeye taşınıyor.

Erzurum’un Aziziye ilçesi Belediye Başkanı Fatih Cengiz’i ziyaret eden Kat Prodüksiyon’un sahibi Sebahattin Kat, 24 Kare Film Prodüksiyon’un sahibi Ali Kaygısız ve sanatçı Tevfik Yapıcı filmle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Aziziye Tabyaları’nda yaşanan tarihi destanın anlatılacağı belgesel-drama türündeki filmde tarihte önemli yeri bulunan Aziziye Destanı’nın anlatılacağını belirten Yapımcı Sebahattin Kat, filmde Levent Ülgen, Ruhi Yapıcı, Irmak Ünal, Zeki Alasya, Volkan Saraçoğlu gibi ünlü oyuncuların rol alacağını söyledi.

Rus oyuncuların da filmde oynayacağını dile getiren Kat, hazırlıkları devam eden filmin çekimlerini aralık ve mart döneminde yapmayı planladıklarını ifade etti.

Anadolu’nun tarihi ve doğal zenginliklerinin yanı sıra kahramanlık öykülerinin de fazlasıyla bulunduğunun altını çizen Kat, filmin amacının, Aziziye Tabyaları’nın tarihteki önemini vurgulamak olduğunu dile getirdi.

Ermeni mezaliminin gerçek yüzünü belgeleriyle ortaya koymak istediklerine vurgu yapan Kat, seyircinin sıkılmaması dramatik bir kurgu düşündüklerini bellirtti.

Filmin 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’na ev sahipliği yapacak Erzurum’un tanıtımına ciddi katkı sunacağını ifade eden Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz ise ‘Proje gerçekten tatmin edici ve güzel. Bundan sonra yapılması gereken, yerel yöneticilerin, üniversitenin, sivil toplum örgütlerinin, özel sektörün ve halkın üzerine düşeni yerine getirmesidir.’ şeklinde konuştu.

Yorum bırak!

Yorumlar