#

Kat prodüksiyon’dan aziziye filmi açıklaması…

18 Şubat 2010 15:29

Nene Hatun ve Aziziye Destanı’nı beyaz perdeye taşıyacak Kat Prodüksiyon, çalışmalarını titiz bir şekilde sürdürüyor.

ERZURUM (İHA) – Nene Hatun ve Aziziye Destanı’nı beyaz perdeye taşıyacak Kat Prodüksiyon, çalışmalarını titiz bir şekilde sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta Erzurum’a gelen Yapımcı Sebahattin Kat, Yönetmen Avni Kütükoğlu, Dekoratör ve oyuncu Selahattin Taşdöğen, başta Aziziye ve Mecidiye tabyaları olmak üzere, tarihi yerlerde incelemelerde bulundu, şehrin yöneticileri ve alanında uzman bilim adamlarıyla bir araya geldiler.

Daha önce Erzurum’da ‘Kirve’ dizisinin çekimlerini yapan Kat Prodüksiyon’un sahibi Erzurumlu yapımcı Sebahattin Kat, Hınıs’ı Türkiye gündemine taşıyarak, ilçenin ve Erzurum’un tanıtımına büyük destek sunmuştu. Kat, film konusundaki endişelerin doğru ve hassas bir yaklaşım olduğunun altını çizerek, filmin hazırlanmasının gündeme geldiği yaklaşık dört aydan beri şehrin yetkilileri ile bir araya geldiklerini, çok dikkatli ve itinalı bir çalışma yapılması konusunda hemfikir olarak çalışmalara başladıklarını belirtti.

Filmin başlama tarihinin gecikmesinin temelinde sunulan ön çalışmaların yetersiz bulunmasının etken olduğunu ifade eden Kat, “Çalışmaya nihayet konusunda titiz yapıtlarıyla tanınan deneyimli yönetmen Avni Kütükoğlu ve denetimindeki dört kişilik senaryo ekibiyle çalışmalar sürmektedir. Mart ayı sonu itibariyle de çekimlere başlanacaktır.” dedi.

BAŞDANIŞMAN PROF. DR. ENVER KONUKÇU

“Elbette ki Nene Hatun hepimizin kahramanı, hepimizin gururudur.” diyen Yapımcı Kat, “Onu ve Türk Halkının tarihe tırnaklarıyla kazıdığı destanı en uygun sinema diliyle ebedileştirmek Türk sineması açısından erişilmez bir gurur olacaktır. Ve tabii kaçınılmaz olarak bu gururu, bu başarıyı kıskananlar veya bu eserin içinde yer almak isteyenler de olacaktır. Olanaklar elverdiğince herkesin gönüllü olarak destek verdiği bu yapımda olası hataları sıfıra indirmek için de kıymetli ve konusunda uzman bilim adamımız, mesleğinde 35 yılını doldurarak ödülle taçlandırılmış Sayın Prof. Dr. Enver Konukçu başdanışman olarak görev yapmak üzere filmin yönetmeni Avni Kütükoğlu ile görüşmüşlerdir. Yazılan senaryolar son halini almadan önce Sayın Konukçu’nun denetimine sunulacaktır.” ifadelerini kullandı.

OYUNCU SEÇİMİNDE HASSASİYETİMİZ HERKESTEN DAHA FAZLA

Filmde oyuncu seçiminin de çok önemli olduğuna vurgu yapan Kat, bu nedenle oyunculuğunu her dalda kanıtlamış ve özellikle halk tarafından çok sevilen sanatçılar üzerinde durulduğunu ifade etti. Sanatçılar komedi oyunculuklarının yanı sıra, dram türü eserlerde de kendilerini kanıtladığının altını çizen Kat, “Komedi oyunculuğu ile sınırlı sananların bu konuda biraz araştırma yapmaları daha isabetli olacaktır. Örneğin Levent Ülgen, devlet konservatuarı mezunudur ve bu okulda uzun süre öğretmenlik yapmıştır. Ayrıca birçok ünlü oyuncunun da hem komedi, hem de trajik filmlerde rol aldıkları bilinmektedir.” şeklinde konuştu.

NENE HATUN ROMAN DEĞİL, DESTAN KAHRAMANIDIR

Nene Hatun’un, bir roman kahramanı değil, bir destan kahramanı olduğunun altını çizen Kat, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu karakter, Türk kadınının özündeki kişiliği yansıtmaktadır. Kimsenin tekelinde kalamaz, zaten böyle bir dar sınıra da sığmaz. Bu konuyu tekelleştirmeye çalışıp, menfaat sağlamaya çalışmak hiç kimseye yarar sağlamaz, ancak rahmetlinin kemiklerinin sızlamasına sebep olur! Yapımcı firma Kat Prodüksiyon, tüm iyi niyetli destekçilerimizle en iyisini yapmak konusunda her türlü fedakarlığa hazırdır.”

Yapımcı Sebahattin Kat, Erzurum’u sözde değil, özde seven dadaşlardan da destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Yorum bırak!

Yorumlar